Zabytki Sopotu – to trzeba zobaczyć

Jesteś w Sopocie na parę dni? Jesteś miłośnikiem historii i sztuki, a nie wiesz, co odwiedzić w tym mieście?

Grand Hotel
Hotel, jakiego żadna inna baza noclegowa nie posiada . Miejsce to oprócz wysokich standardów, szczycić się może bogatą historią. Powszechnie wiadomo, że miejsce to było noclegiem zarówno Hitlera, jak i Hermanna Göringa w czasie II wojny światowej. To właśnie tam ten pierwszy wydawał swoje początkowe rozkazy i polecenia. Ciekawostką jest, że polski wiceadmirał Józef Unrug wiedział o noclegu przywódcy Niemiec w tym właśnie miejscu jednak zdecydował, że nie będzie bombardował hotelu.
Ulica: Powstańców Warszawy 12-14

Muzeum Sopotu
Wystawy ukazują życie dawnych mieszkańców Sopotu. Znaleźć tu można malowidła, fotografie, ceramikę i można by wymieniać dalej. Organizowane są tu też czasem aktualnie wydarzenia kulturalne – spotkania z artystami, wieczory literackie, projekcje filmów.
Ulica: Poniatowskiego 8

Willa Sopocki Belwederek
Jedna z najbardziej prestiżowych willi. Przebywały tu znane postacie ze świata polityki (nie tylko tej polskiej). To właśnie w tym miejscu polscy rządzący przyjmowali światowej sławy gości.
Ulica: Mickiewicza 34-36

Cmentarz żydowski w Sopocie
Cmentarz powstał jeszcze przed wybuchem I wojny światowej, zamknięty został do połowy XX wieku. Przez lata ulegał niszczeniu i mimo wprowadzenia obiektu do rejestru zabytków, miejsce to coraz bardziej podupada. Na nagrobkach znaleźć można napisy w języku: polskim, hebrajskim, rosyjskim i niemieckim.
Ulica: Malczewskiego

Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej – Gwiazda Morza w Sopocie
Obiekt zbudowany na początku XX wieku. Początkowo miał to być prowizoryczny kościółek, planowano z czasem wybudować drugi w okolicy, który miał pełnić oficjalną funkcję. Nigdy jednak drugiego takiego budynku nie wybudowano, dlatego pierwowzór w końcu został poświęcony.
Ulica: Kościuszki 19-21

Opera Leśna
Zbudowana na początku XX wieku, niedawno modernizowana [info: wikipedia.org/wiki/Opera_Le%C5%9Bna]. Aktualnie pomieścić może 5047 widzów a scena 100 muzyków. Świetna lokalizacja i dobra akustyka sprawia, że budynek jest jednym z najlepszych w Polsce.
Ulica: Stanisława Moniuszki 12

Wymienione zostało tu tylko kilka z najbardziej znanych zabytków Sopotu, jednak nie są one jedynymi. Jeśli planujesz wybrać się do Sopotu na parę dni, nie zapomnij o zapewnieniu sobie dobrego noclegu, co w tym mieście nie będzie problemem, gdyż noclegowni znaleźć tu można pełno. Jednak przymusem jest wcześniejsza dobra rezerwacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *