Zabytki Kalisza

Kaliskie ulice pełne są zabytków, z których wiele posiada historię sięgającą kilkuset lat wstecz. Przechodząc z miejsca na miejsce, natkniemy się także na ciekawe parki i skwery oraz place. Najstarszym placem w Kaliszu jest Główny Rynek, który znajduje się w Śródmieściu. Otoczony jest przez zabytkowe kamienice, z których większość została zbudowana na nowo lub odbudowana po zniszczeniu miasta przez Niemców w roku 1914. Znajdują się tu też liczne restauracje, sklepy oraz kawiarnie, a rynek tętni życiem do późnych godzin nocnych. Na środku rynku znajduje się Ratusz Miejski, powstały w stylu neoklasycystycznym w latach 1920-1924. Jest to trzeci z kolei ratusz stojący w tym miejscu. Poprzedni został zniszczony także w 1914 roku, a powstał pod koniec lat 80. XIX wieku. Wcześniejszy, gotycki ratusz z wieżą, powstał tu w 1426 roku, a spłonął w 1792.

W okolicy można znaleźć także inne, ciekawe obiekty. Na ulicy Śródmiejskiej znajduje się wiele zabytków, ale na wyróżnienie zasługuje najstarszy kaliski most – Most Kamienny. Znajduje się on nad rzeką Prosną, a zbudowany został w latach 1824-1825 w stylu klasycystycznym. Bogaty jest on w detal, w tym m.in. napisy, które upamiętniają zbudowanie mostu. Wcześniej w tym samym miejscu znajdował się most zwodzony. W Śródmieściu znajduje się także Pałac Trybunalski, zwany potocznie Trybunałem. Zbudowany w latach 1819-1821 z połączenia klasycyzmu ze stylem empire. Wykorzystywany jest przez Sąd Okręgowy, a obecnie Sąd Rejonowy. Budynek przyciąga wzrok swymi gabarytami oraz kolumnami, które podtrzymują trójkątny fronton. Rogatka Wrocławska to kolejny ciekawy budynek w Kaliszu, wzniesiony w latach 1827-1828 w stylu klasycystycznym. Służyła jako posterunek celny i jest jedyną zachowaną konstrukcją tego typu w Kaliszu.

Na zwiedzanie Kalisza możemy sobie dać więcej czasu, a zobaczymy zabytki, które nie pojawiają się na pierwszych stronach przewodników turystycznych. Wystarczy, że skorzystamy z tutejszej bazy noclegowej i zostaniemy na kilka dni. Nie będziemy mieć problemu, by znaleźć tu dla siebie odpowiednie miejsce na noclegi – wystarczy, że wpiszemy w wyszukiwarkę internetową hasło „noclegi Kalisz”, a pojawi się przed naszymi oczami długa lista hoteli, pensjonatów, apartamentów czy pokoi gościnnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *