Skrzyczne – urlop w Szczyrku

Szczyrk to urokliwe miasteczko położone w Beskidzie Śląskim, rejonie Polski bardzo atrakcyjnym pod względem turystycznym. Miasto znane jest jako prężnie działający ośrodek sportów zimowych. Między innymi działa tu Ośrodek Narciarski Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. Ośrodek położony jest na zboczach Skrzycznego szczytu, który majestatycznie wznosi się nad zabudowaniami miasta.

Skrzyczne leży na południe od Szczyrku jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego i w związku z tym należy do Korony Gór Polski. Jego wysokość to 1257 m n.p.m., a zbudowany jest z masywnych warstw piaskowców godulskich. Północny i wschodni stok jest stromy, natomiast południowy i zachodni łagodnie opadają ku doliną. Zbocza Skrzycznego w znacznym stopniu pokryte są lasem, ale znajdziemy tu też liczne, malownicze polany śródleśne. Wielką atrakcją Skrzycznego są niewielkie jaskinie typu szczelinowego. Największa z nich to Jaskinia Pajęcza, której długość sięga 61 m. Niestety wejście do jaskini zawaliło się i jest ona obecnie niedostępna.

Dużym powodzeniem wśród turystów cieszy się schronisko na Skrzycznym, które poza tanimi jak na Szczyrk noclegami oferuje także smaczne domowe posiłki. Schronisko zostało wybudowane w latach 30. ubiegłego wieku i jest stylowym drewnianym budynkiem. Do schroniska można ze Szczyrku dojść korzystając ze szlaku zielonego albo niebieskiego. Natomiast osoby lubiące wygodę, mogą skorzystać z kolejki krzesełkowej, której górna stacja znajduje się około 200 metrów od schroniska. Na piechotę czy kolejką warto wybrać się na Skrzyczne, gdyż widok ze szczytu jest doprawdy zniewalający. Można podziwiać malowniczą panoramę Beskidów, a jeśli dopisze nam szczęście i pogoda, to zobaczymy nawet pasmo Tatr.

Zimą Skrzyczne oferuje doskonałe warunki do uprawiana narciarstwa, latem jest świetnym miejscem wypadowym do dalszych wędrówek, np. na Malinowską Skałę czy też Przełęcz Salmopolską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *