Plan doskonały w Kościelisku

Większość ludzi rozpoczyna planowanie swojego urlopu w ostatniej chwili, a potem wydaje im się, że jest za późno by gdziekolwiek wyjechać. Zostają więc w domach, zamiast odwiedzić jakieś nowe miejsca w pobliżu. Niekoniecznie trzeba zawsze wybierać się na wakacje na drugi koniec Polski. Czasem można zdecydować się na bliższą okolicę i dzięki temu lepiej ją poznać. Niezależnie, gdzie mieszkacie, fajnym miejscem na wakacje i odpoczynek jest niewielka miejscowość – Kościelisko. O nocleg nie będzie tu trudno. Liczne bazy noclegowe {http://meteor-turystyka.pl/noclegi,koscielisko/} są gwarantem, że znajdziesz dla siebie odpowiednie miejsce, nawet jeśli szukasz w ostatniej chwili. Niezłym pomysłem będzie wynajęcie domu letniskowego, dzięki czemu twój pobyt nabierze jeszcze większego klimatu. Dla bardziej wymagających czekają znakomite apartamenty w hotelach.

Co na Was czeka w Kościelisku? To dobre pytanie, zaraz Wam wyjaśnimy. Można np. wybrać się na wycieczkę do rozlicznych na tym terenie jaskiń. Grota Miętusia, zlokalizowana na zachodnim zboczu Doliny Miętusiej w Tatrach Zachodnich to zagadkowy teren, najeżony wąskimi korytarzami, po których można się wspinać. Ponadto usiany jest mnogimi formacjami skalnymi. Jaskinia ta posiada największą w Polsce rozciągłość horyzontalną, która wynosi 1150 metrów.

Pragniesz podczas spaceru nasycić swój wzrok wyszukanymi krajobrazami i widokami? Doskonałym pomysłem będzie wędrówka po Dolinie Grzybowieckiej. Otoczy Cię tam magiczna górska przestrzeń, przepełniona rozmaitą roślinnością i skalistymi, stworzonymi przez naturę rzeźbami. Zobaczysz skały wapienne, takie jak Czarna Turnia i Czarne Kapelusze, które zachwycą Cię swoją niesamowitą formą i pięknem. Spacer tą trasa będzie też okazją, aby spotkać Jatki – jedyne w swoim rodzaju turnie na grzbiecie Łysanek. W Parku Dzieci i Młodzieży im. Piłsudskiego znajduje się pomnik Władysława Jagiełły, który zaprojektował Wojciech Brzega. Podczas wojny pomnik został rozebrany przez hitlerowców, ale mieszkańcom udało się przechować elementy pomnika i w roku 1948 pomnik tego dzielnego wodza ponownie stanął w parku.

Będąc w Kościelisku warto również odwiedzić Muzeum Harcerskie imienia Olgi i Andrzeja Małkowskich. Budynek zbudowany jest w stylu zakopiańskim i pokryty gontem. Zgromadzone zostały tam pamiątki po Oldze Małkowskiej, pierwszej skautce, odznaczonej Krzyżem Zasług przez samą królową Anglii Elżbietę. Odnajdziemy tutaj jej dzienniki i zapiski, a także książkę skautowską napisaną przez Andrzeja Małkowskiego.

Następną widowiskową budowlą jest Kościół Jezuitów na Górce. Główny ołtarz zaprojektował Stanisław Dydka, natomiast wyrzeźbił go Józef Turko. W środku znajdują się rzeźbione figury Ignacego Loyoli oraz Franciszka Ksawerego. Od przeszło 30 lat w tym właśnie miejscu górale ślubują wstrzemięźliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *