Lesko – atrakcje i zabytki

Lesko to miasto w województwie podkarpackim. Jest stolicą powiatu i siedzibą gminy. Położone jest nad Sanem na obszarze Gór Sanocko-Turczańskich (https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B3ry_Sanocko-Turcza%C5%84skie). Nazwa "Lesko" pochodzi od słowa "leszczyna". Miasto ma bogatą historię, a jego liczne atrakcje, ciekawe miejsca, fascynujące zabytki oraz wiele możliwości aktywnego wypoczynku i kontaktu z przyrodą sprawiają, iż corocznie przyjeżdża tutaj wielu turystów, zwabionych okolicznymi atrakcjami. Przybywają tu turyści w każdym wieku – zarówno grupy młodzieży, jak i seniorzy lub rodziny z dziećmi – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Infrastruktura miasta jest bardzo rozbudowana, a baza noclegowa szeroka (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,lesko,0.html). Przyjezdni mogą zatrzymać się w pokoju wynajętym w jednym z hoteli lub pensjonatów, wynająć domek lub rozbić namiot na polu biwakowym. Istnieje także możliwość noclegu w schronisku lub ośrodku wypoczynkowym, a ci, którzy cenią sobie sielskie klimaty i wypoczynek na wsi, zapewne zatrzymają się w gospodarstwie agroturystycznym. Lesko pozwala wypoczywać, spędzając czas na łonie natury.

W okolicy wytyczono bardzo liczne ścieżki rowerowe, a także szlaki turystyczne przystosowane do pieszych wędrówek. Przebywanie na świeżym powietrzu i aktywność fizyczna ma doskonały wpływ na nasz organizm, zdrowie i dobre samopoczucie. Niedaleko znajduje się także stadnina koni – nie zawiodą się więc miłośnicy jeździectwa i tych majestatycznych zwierząt. Wody w Lesku aż roją się od najróżniejszych ryb, popularną formą spędzania czasu jest więc tu również wędkarstwo – niektórzy turyści nie wyobrażają sobie udanego wypoczynku bez łowienia ryb.

Atrakcje dla tych, którzy lubią czuć dreszczyk adrenaliny – można zagrać w popularnego ostatnio paintballa albo zdecydować się na lot paralotnią – w tym celu należy zgłosić się do Bieszczadzkiej Grupy Sportów Extremalnych, zajmujących się organizacją tych lotów.

Lesko to także ciekawe zabytki, które zdecydowanie warto zobaczyć, nawet gdy nie jesteśmy pasjonatami historii i archeologii. Jednym z nich jest usytuowany w centrum rynku ratusz, wybudowany w roku 1896. Nad jego wejściem znajduje się herb Leska z okresu pierwszych właścicieli "Śreniawa" Kmitów. W mieście i okolicy znajdziemy także gotycko – renesansowy zamek Kmitów, a także liczne, pięknie zdobione w środku, liczne kapliczki, cerkwie i kościoły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *