Inowrocław – kościół św. Mikołaja

Poprzednio gościliśmy w Płocku, a dzisiaj przenosimy się trochę bardziej na zachód. W mieście, jakim jest Inowrocław, znajduje się bardzo dużo kościołów, jednak są obiekty, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Mieszkańcy są tutaj ściśle związani z religią, dlatego też powstaje tu bardzo dużo świątyń, więcej jest chyba jedynie inowrocławskich noclegów i hoteli.

Pierwszy kościół, jaki wybudowano w tym mieście nie przetrwał próby czasu oraz licznych najazdów nieprzyjaciół. Jednak na miejscu pierwszego kościoła, który był drewniany, powstał następny – murowany, który możemy podziwiać do dziś. Świątynia charakteryzuje się stylem późnego gotyku. Zapiski z XV wieku donoszą o tym, że paradoksalnie wnętrze kościoła nie miało nic wspólnego z surowym stylem gotyckim – miało bogate zdobienia i bardzo dużo rzeźb. Niestety pierwotny kształt kościoła został naruszony poprzez najazdy szwedzkie w XVII wieku. Zniszczono dach i część bogato zdobionych ścian. W latach 60. XVIII wieku przeprowadzono odbudowę i gruntowny remont. To właśnie wtedy kościół w Inowrocławiu nabrał barokowego stylu, a mury z racji niepewnych politycznie i terytorialnie czasów zostały wzmocnione. Jednym miejscem, które zachowało się w czystym gotyckim stylu do dziś jest zakrystia.

Odbudowa kościoła trwała i posuwała się bardzo intensywnie do I rozbioru Polski. Wtedy przeprowadzono architektoniczną profanację, ponieważ Prusacy urządzili sobie tutaj skład soli i magazyn. Na początku XIX wieku, świątynia znów odzyskała swoje pierwotne przeznaczenie i przystąpiono do jej odnowy. Sam kościół był na przestrzeni lat kilkukrotnie remontowany i modernizowany na styl całkowicie barokowy – powiększono okna i zmieniono fronty oraz zewnętrzną część budynku. Ostatni gruntowny remont zakończył się na początku lat 30. XX wieku. Obecnie świątynia jest bardzo popularna wśród mieszkańców i turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *