Historia Dziwnówka

Pomiędzy Dziwnowem a Łukęcinem, Morzem Bałtyckim od północy a Zatoką Wrzosowską od południowego-zachodu, znajduje się urocza, letniskowa wioska – Dziwnówek. Jest to niewielka miejscowość, licząca ok. 400 mieszkańców, jednak w okresie wakacyjnym jest bardzo chętnie odwiedzana przez licznych letników. Wczasy w Dziwnówku to oferta dla osób, które przede wszystkim są nastawione na plażowanie i morskie kąpiele, gdyż to właśnie szeroka, pokryta jasnym, drobnym piaskiem plaża jest główną atrakcją tej nadbałtyckiej wsi.

Historia Dziwnówka sięga początku XVI wieku – z roku 1503 pochodzi pierwsza o nim wzmianka, która dotyczy umowy dzierżawy karczmy o nazwie Lutke Divenov. Znaczenie tego wydarzenia jest większe niż by się dziś mogło wydawać, gdyż ówczesne karczmy, to nie tylko miejsca pełniące funkcje gastronomiczno-noclegowe, ale także miejsca, gdzie skupowano mięso, pieczono chleb, ważono piwo, sprzedawano sól, pobierano także daniny, odbywały się tam spotkania lokalnej społeczności, a nawet sądy ławnicze. Karczma stanowiła więc centrum życia lokalnego i jej rolę w życiu mieszkańców osady trudno przecenić.

Przez wieki Dziwnówek był typowo rybacką osadą, której nieliczni mieszkańcy trudnili się rybołówstwem oraz naprawą sprzętu rybackiego. W roku 1870 we wsi prawdopodobnie znajdowały się 23 domostwa i 12 budynków przemysłowych.

Początki działalności Dziwnówka jako letniska datuje się na rok 1867, kiedy to dla letników było przeznaczonych 24 pokoje do wynajęcia. Po II wojnie światowej Dziwnówek, dzięki przybywającym tu osadnikom (głównie żołnierzom, którzy brali udział w bitwie pod Dziwnówkiem i ich rodzinom oraz przesiedlonym mieszkańcom kresów wschodnich) zaczął rozbudowywać się, nadal główny nacisk kładąc na rozwój turystyki. W roku 1974 uznano Dziwnówek za miejscowość posiadającą właściwości uzdrowiskowe. Wybudowane zostały sanatoria i zakłady lecznicze, powstały tu także prywatne pensjonaty.

Dziś Dziwnówek oferuje przybywającym turystom bardzo bogatą bazę noclegową i gastronomiczną oraz specyficzny kameralny klimat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *