Bukowina Tatrzańska – gmina naj….

Spośród wszystkich 2478 gmin znajdujących się w 16 województwach jest jedna wyjątkowa, do której należy kilka rekordów i nietypowych zdarzeń. Mimo, że liczy zaledwie 132,05 km2 i ma 12260 mieszkańców to jest to prawdziwy fenomen na tle pozostałych jednostek terytorialnych. W Bukowinie Tatrzańskiej, bo o niej mowa, występują ciekawe zjawiska – rzeczy najwyższe i największe. Ta podhalańska gmina jest jedną z najpopularniejszych turystycznych miejscowości w Polsce. Co roku przyjeżdża tu ponad milion turystów z całego kraju i zagranicy. Rozbudowana baza noclegowa [Meteor], szereg atrakcji o każdej porze roku i niesamowity góralski klimat to prawdziwy magnes przyciągający turystów.

Do Bukowiny Tatrzańskiej należy kilka rekordów i obiektów z kategorii naj-. Przede wszystkim w granicach gminy znajduje się najwyższy szczyt w Polsce – Rysy. Korona Polski wznosi się na wysokość 2499 m n. p.m. Z obecnością najwyższego szczytu wiąże się kilka ciekawych danych i statystycznych rekordów. Po pierwsze, to gmina w której występuje największa różnica wysokości. Miedzy szczytem Rysów a najniższym punktem – Białką Tatrzańską występuje różnica aż 1819 m. To absolutny rekord, a wynik taki jest rzadki nawet dla alpejskich terenów. Poza tym w granicach gminy leży najwyżej położone jezioro – Zadni Mnichowy Stawek. Jest on bardzo mały i płytki (wymiary to 35 x 15 metrów i głębokość 1,1 m), ale wznosi się na wysokości 2070 m n.p.m. Drugim najwyżej położonym jeziorem jest Zadni Staw Polski, zlokalizowany w górnym piętrze Doliny Pięciu Stawów Polskich. Jest on o wiele większy, bowiem zajmuje powierzchnię około 6 ha i jest głęboki na ponad 30 metrów. Jest on położony na wysokości 1890 m n.p.m. w Dolince pod Kołem. Kontynuując wątek stawów to w obrębie gminy Bukowiny Tatrzańskiej znajduje się osiem stawów, z czego najpopularniejsze jest Morskie Oko. To właśnie ten zbiornik przyciąga ponad milion odwiedzających, co sprawia ze granice gminy rok w rok przekracza własne taka liczba odwiedzających. Przy oczyszczaniu jeziora wydobyto ponad 1200 kg monet z kilkudziesięciu krajów. W gminie Bukowina Tatrzańska znajduje się najwyższy wodospad w Polsce – Siklawa z ponad 70 metrową kaskadą. To tu znajduje się najnowszy w Polsce obiekt termalny z prawie 2 tys. metrów powierzchni basenowych. W gminie Bukowina znajduje się największa ilość wyciągów narciarskich – przecież to tu najdłużej leży śnieg.

Aby zwiedzić wszystkie te ciekawe i fascynujące miejsca trzeba tu przyjechać na dłuższe wakacje. Nie będzie to trudne, bowiem każdy znajdzie dla siebie odpowiednie noclegi. Bukowina Tatrzańska to bowiem doskonała baza noclegowa zarówno na wypady weekendowe, jak i na dłuższe urlopy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *