Atrakcje – skansen Sławogród

Okolice jeziora Drawskiego to przepiękne miejsca, położone w otoczeniu wspaniałej polskiej przyrody. Wprawdzie te tereny nie cieszą się taką popularnością jak rejony znanych kurortów, ale właśnie dzięki temu da się tam wypocząć w ciszy i spokoju oraz znakomicie zrelaksować przed powrotem do pracy.

Baza noclegowa w miejscowości Czaplinek, zaprasza chętnych do spacerów po lasach oraz miłośników relaksu nad wodą. Oprócz wysokich walorów przyrodniczych i rekreacyjnych, ta wioska wyróżnia się paroma atrakcjami, które z pewnością wywrą spore wrażenie na zwiedzających. Tutaj właśnie goście mogą zobaczyć rekonstrukcję starodawnego grodu warownego, wzorowanego na wiekowych osadach z okresu wczesnego średniowiecza. Całość odtworzono z ogromną dbałością o szczegóły i zgodność z wyglądem rzeczywistych wiosek.

Początkowo wydaje się, że mamy tu do czynienia z typowym skansenem, w którym zwiedzający zobaczą poszczególne typy budynków wraz z ich wyposażeniem. Niemniej jednak, Sławogród pozwala również podejrzeć typowe życie mieszkańców dawnego grodu, stwarzając wrażenie podróży w czasie. Ten skansen żyje. Goście spotkają tu dzielnych wojów, którzy czuwają nad bezpieczeństwem wioski, strzegąc jej przed najazdami wroga. Kowal wytwarza w swoim warsztacie zarówno broń białą, jak i narzędzia rolnicze oraz przedmioty codziennego użytku. Białogłowy gwarzą podczas pracy na krosnach, tkając włókna, a następnie bele materiału, z którego powstanie przyodziewek na wyprawkę. O zdrowie mieszkańców dba znachorka, która z korzeni i ziół warzy lecznicze eliksiry. Przed opuszczeniem osady warto też zaopatrzyć się w cymesy u handlujących tu kupców. Poza obserwowaniem życia grodziska, turyści mogą także włączyć się w pracę rzemieślników, biorąc udział w przeróżnych warsztatach. Pod okiem mistrza można tu liznąć ciesielstwa lub rękodzieła. Poza tym, w sezonie w osadzie odbywają się inscenizacje wydarzeń historycznych, na przykład oblężeń. Niekiedy można także trafić na gawędziarzy lub występ trubadurów.

Tym wszystkim, którzy w pobliżu spędzają letnie noclegi, Czaplinek oferuje niepowtarzalną szansę zwiedzenia średniowiecznej osady Sławogród, poznając przy tym lokalną historię i kulturę oraz ucząc się technik rzemieślniczych. Warto wybrać się tam z całą rodziną, aby wesoło i przyjemnie spędzić czas, zdobywając przy tym wiedzę.

One thought on “Atrakcje – skansen Sławogród

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *